Radar-Rüzgar Türbini Etkileşim Çözümleri
Rüzgar Enerjisi, ülkemizde yeni elektrik enerjisi tedariki kapsamında  hızla büyüyen kaynaklardan birisidir. Rüzgar enerjsindeki gelişmelerin ekonomik, sosyal, sağlık ve çevresel açıdan bir çok yararları bulunmaktadır. Bu kapsamda ülke çapında elektrik enerji üretim seviyesinin arttırılması, elektrik fiyatlarında düşüşün sağlanması, daha az sera (greenhouse) gaz çıkışına sebep olunması, daha iyi hava kalitesi ve azaltılılmış su tüketiminin sağlanmasına sebep olmaktadır. 

Ancak bununla birlikte; Radarların görüş hattı içersine inşa edilen Rüzgar Türbinleri parazit (clutter) ve etkileşim oluşturabilmekte ve bu durum Radarların performanslarını olumsuz şekilde etkileyebilmektedir. Gelecek dönemde de Rüzgar Enerji türbinlerindeki gelişimlerle birlikte farklı bölgelere yapılacak yatırımların, ülkemizdeki Hava Trafik, Meteoroloji, Sahil Güvenlik ve Askeri Radarları ile etkileşim yaratabilecek durumlar oluşabilecektir.

Bu kapsamda bir çok ülke kapsamlı çalışmalar başlatmış olup, teknik ve prosedurel çözümler üretmek üzere faaliyet göstermektedirler. Firmamız, Rüzgâr Türbinlerinin radar sistemlerine etkileri konusunda yatırımcılara çözüm yolları konusunda danışmanlık ve sistem tedarik desteği vermektedir.