CropCam UAV
CropCam istenildiğinde resim çekebilen, belli bir bölgeye ait resim çekilmesi ihtiyacı durumunda uydu veya uçaktan çekilen resimlere alterantif ekonomik bir seçenektir. CropCAm tarım, ormancılık, gaz&petrol, araştırma, haritacılık, drenaj ve çevresel yönetimlerde kullanılmak amacıyla resim çekebilme kabiliyetine sahiptir.

Tarımda Yeni bir Boyut

Yenilikçi Mini Tarım Uçağı Elle fırlatılabilir,
otomatik navigasyona sahip ve otomatik iniş yapar
GPS yardımıyla otomatik digital imaj çeker
Düşük fiyata yüksek çözünürlüklü imaj, 
Buluta ve uydu engellerine takılmadan istenilen zamanda imaj çekimi
CropCAm, belli bir tarla/bölge üzerinde uydu ve uçaklardan elde edilen resim çekimine alternatif olarak kullanılabilecek, talep edildiği her durumda resim çekebilen ve pahalı olmayan bir insansız hava aracıdır (UAV). Bu UAV; tarım, orman, petrol&gaz, araştırma&inceleme, harita, drenaj, çevresel ve diğer bir çok konuda ihtiyaç duyulan imaj çekebilmektedir.

CropCam ticari piyasa için yüksek oranda etkinlik ve kullanım kolaylığı sağlamaktadır. CropCam, yerde daha önceden programlanmış bir otopilot tarafından kontrol edilebilen, PENTAX digital kamerası olan radyo kontrollü bir sitemdir. BU UAV'nin elektrikli modelleri, radyo RC transmiter ile manuel kontrol edilebilmektedir. 

CropCAm navigasyon ve kameranın kontrolu için bir otopilot kullanır. Bunun dışında kalan Radyo Kontrol (RC) parçaları (kanatlar, servo, pervane, glow fuel veya batarya) lokal olarak yetkili bayiden satın alınabilir.

CropCam  Trimble GPS, minyatür otopilot ve Pentax digital kamera ile donatılmış radyo kontrollü bir planör UAV dir. Elle fırlatılabilen ve kalkıştan inişe kadar otomatik olarak çalışan CropCam talep üzerine GPS tabanlı yüksek çözünürlüklü imaj çekebilmektedir. Basit olarak anlatmak gerekirse elle uçağınızınfıorlatın ve daha sonra tarlanızın bir kenarında beklemeye geçin.

Güçlü minyatür otopilot ve trimble GPS tarla/bölge üzerinde patern çizerek gerekli navigasyonu gerçekleştirir. CropCam ve kamera birlikte GPS tabanlı digital imajları otomatik olarak çeker. CropCAm görevini bitirdekten sonra otomatik olarak fırlatıldığı noktaya iniş yapar. Daha fazla analiz için, her bir imaj üzerinde gerekli zoom yapılarak inceleme yapılabilir. Her bir imaj GPS enlem boylam ve irtifa bilgisini üzerinde bulundurur. Ayrıca, CropCam İmaj Yazılımı çekilen imajların TIFF formatında dosyalanmasına müsade etmektedir ki bu dosyalar diğer GEo referanslı yazılımlarda da kullanılabilmektedir.

Spesifikasyon - Gaz veya Elektrik

Uzunluk 4 feet
Kanat Açıklığı 8 feet
Ağırlık 6 pounds
Motor 0.15 cu in / Axi Brushless
Yakıt Tankı 6 oz / Lithium Polymer Batarya
İrtifa 400 - 2200 feet (Kanada için)
(İsteğe göre Ayarlanabilir)
Uçuş süresi 20 dakika.
Kamera Pentax Digital Optio s5i, s6, A10

Tarım

CropCam, üretici veya  para tasarrufu sağlamak amacıyla  üreticilere bilgilendirici tavsiyelerde bulunan danışmanlara güncel bilgiler sağlar. İhtiyaç duyulan imajların görülmesi çok kısa bir süre içerisinde gerçekleşebilir.
• En kısa sürede ve tam olarak nerenin ilaçlama ihtiyacı olup olmadığını ve nereyi ilaçlayabileceğine karar verme,
•  Ürüne yönelik tahribata ait devamlı bir kayıt tutarak önemli bir fikir edinme,
• Keşfi yapılacak noktalar ve GPS ünitesine yüklenmesi gereken uçağın izleyeceği rotaların belirlenmesi konusunda yardımcı olur.


Çevresel Gözetleme

CropCam düzenli bir imaj çekim takvimine müsaade eden esneklik ve ekonomik bir açılım sağlar. Bu durum daha önce maliyet etkin olmayan çok sayıda kara ve su çevre gözetleme uygulamalarına olanak sağlamaktadır.

Ormancılık

CropCam ile elde edilen yüksek çözünürlüklü imajlar orman şirketlerini ve arazi sahiplerini sahip oldukları ağaç mikatrı konusunu değerlendirebilmelerini sağlar. Bu kapsamda tür belirleme ve ağaç hacim hesaplamaları da yapılabilir.
CropCam İHA